Dynamická echokardiografie

Dynamická echokardiografie

Vysoce specializované echokardiografické vyšetření, které umožňuje posoudit změny stažlivosti levé komory srdeční během fyzické zátěže, a tímto způsobem s dobrou pravděpodobností předpovídat přítomnost ischemické choroby srdeční (podle současných doporučení je test vhodnější k posouzení přítomnosti ischemické choroby srdeční, než prostá bicyklová EKG ergometrie). Při dynamické echokardiografii je dále vyšetřován chlopenní aparát a přítomnost či zhoršení nedomykavosti chlopní při zátěži a je možné neinvazivně hodnotit vzestup tlaku v plicním řečišti při zátěži. Dále se posuzuje vliv zátěže na plnící schopnost levé komory.
Průběh vyšetření - před vyšetřením se provede klasické klidové echokardiografické vyšetření srdce. Následně se pacient přesune na speciální speciální polohovací stůl, na kterém je umístějn rotoped. Stůl je při šlapání nakloněn směrem doleva. Poloha pacienta je tedy v pololeže na levém boku (jako by jel na kole do prudké zatáčky) . Tato poloha umožňuje získání kvalitních obrázků echokardiografickou sondou přes hrudník. Po celou dobu vyšetření má lékař přiloženu ultrazvukovou sondu potřenou gelem na hrudníku pacienta. Trvale je tedy monitorován ultrazvukový obraz srdce. Navíc je měřen krevní tlak a monitorována EKG křivka pomocí elektrod nalepených na hrudníku. Celé vyšetření trvá 30- 45 minut, vlastní fyzická zátěž pak 10-15 minut. ¨Image

Před vyšetřením - vezměte si s sebou k vyšetření sportovní obuv, pohodlné sportovní kalhoty či trenýrky. Horní polovina těla zůstává při vyšetření holá, ženy jsou vyšetřovány bez podprsenky. Vyšetření se provádí s odstupem alespoň 2-4 hodin po jídle, tekutiny neomezujeme. S odesílacím lékařem se domluvte na vhodnosti vysazení některých léků. Citlivost metody bude větší, když nebude užívat léky ze skupiny betablokátorů ( Vasocardin, Concor, Betaloc, Atenolol ..) a nitrátů (MonoMack, Isopelet..) a trimetazidin ( Preductal MR). Podmínkou kvalitního vyšetření je pacient schopný šlapání na rotopedu a echokardiografickytransthorakálně ( přes hrudník) dobře vyšetřitelný. Počítejte s tím, že dle obtížnosti vyšetření strávíte v naší ambulanci 45-70 minut.

V případě zájmu o objednání volejte

+420 774 421 076